Povinné ručení

Neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je zákonnou povinností každého vlastníka motorového vozidla.

Co je povinné ručení?

Povinné ručení, resp. pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla je zákonnou povinností každého vlastníka motorového vozidla. Představuje nezbytnou podmínku k tomu, aby vozidlo mohlo být provozováno na veřejných komunikacích.

 

Povinné ručení kryje zejména:

 

 • úhradu způsobené škody na zdraví nebo usmrcením;
 • úhradu způsobené škody vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škodu vzniklou odcizením věci, pokud fyzická osoba pozbyla schopnost ji opatrovat;
 • úhradu škod, majících povahu ušlého zisku;
 • úhradu za účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků z povinného ručení, a to u škod na zdraví vždy a u škod na věci jen v případě prodlení pojistitele nebo neoprávněného odmítnutí či krácení pojistného plnění pojišťovnou.

 

Povinné ručení naopak nekryje škody na vlastním vozidle. Od toho existuje havarijní pojištění, které může majitel uzavřít, ale nemusí. Pojištění auta je v dnešní době nezbytností.

 

Od 1. ledna 2018 je znovu zaveden příspěvek nepojištěných do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Tento příspěvek se týká těch, kteří mají své vozidlo registrované pro provoz, avšak nemají povinné ručení. Přehled denních sazeb za nepojištěné vozidlo se pohybují od 20 do 200 Kč za den.

 

ZELENÁ KARTA UŽ NEMUSÍ BÝT ZELENÁ

Od 1. července 2020 už nemusí mít řidič u sebe zelenou kartu, ale nově postačí mít platnou „bílou“ zelenou kartu. Nyní je možné si ji vytisknout hezky v klidu domova. Novinka ohledně změny zelených karet pak myslí především i na ty, kteří disponují pouze černobílou tiskárnou. Do několika let můžeme počítat s tím, že v rámci všeobecné digitalizace se tento papírový doklad k prokázání povinného ručení zruší úplně.

 

VYBERU TO NEJVHODNĚJŠÍ PRO VÁS

 

Pomůžu Vám vybrat nejlevnější povinné ručení díky našemu přehlednému porovnání pojišťoven. Je důležité vědět, že se Vám snažíme nabídnout ideální podmínky.

Nejčastěji každého napadne jako první cena, ale obvykle je lepší alespoň chvíli věnovat nabídce a porovnání parametrů uvedených nabídek ve srovnání s jejich cenou.

Můžete získat například vyšší limity krytí nebo další služby nebo možnosti pojistky, o které jste jen uvažovali a nyní ji snadno můžete mít. Každé pojištění detailně popisuji a právě díky porovnání najdete právě tu Vaší „zlatou střední cestu“, která bude optimálním řešením právě Vašich potřeb.

Sjednejte si schůzku

Září 2021
Po Út St Čt
3031123
678910
1314151617
2021222324
272829301

Může se Vám také hodit

Havarijní pojištění vozu

Havarijní pojištění je určeno k ochraně vozidla před

Více informací

Životní pojištění

Pro případ pracovní neschopnosti, doby nezbytného léčení úrazu,

Více informací

Pojištění podnikání – Cashbot

Faktury za vašimi odběrateli, vratky DPH nebo dotace,

Více informací

Životní pojištění

Pojištění pro případ pracovní neschopnosti, doby nezbytného léčení

Více informací

ŽÁDNÁ OCHRANNÁ LHŮTA NA UZAVŘENÍ POVINNÉHO RUČENÍ NEEXISTUJE!!

14 dní není lhůta na uzavření nového pojištění. Jedná se o lhůtu po zániku pojištění, do kdy máte povinnost odevzdat značku vozidla do depozitu, ale v žádném případě to neznamená, že nemusíte mít vozidlo pojištěné.

Ideální situace, kdy Vám nehrozí vůbec žádné sankce, je taková, že po skončení pojištění nejpozději od následujícího dne sjednáte pojištění nové nebo odevzdáte značky do depozita.

Každá čtvrtá škoda na autě je poškozené čelní sklo.

Pojištění si můžete sjednat ve dvou variantách, a to i ke stávající smlouvě:

 • pojištění čelního skla
 • pojištění všech výhledových skel osobního nebo užitkového vozidla včetně
  • skel v pevné, skládací nebo odnímatelné střeše, 
  • zrcadlových skel zpětných zrcátek s limitem 1 500 Kč.

Pojištění lze sjednat k povinnému ručení i havarijnímu pojištění.

Je-li vozidlo provozováno bez sjednaného povinného ručení

 • lze uložit pokutu od 5 000 Kč do 40 000 Kč.

Neodevzdá-li vlastník vozidla státní poznávací značku a osvědčení o registraci vozidla do 14 dnů od ukončení pojištění a nesjedná-li v této lhůtě pojištění nové

 • lze uložit pokutu od 2 500 Kč do 20 000 Kč.

Není-li řidičem při silniční kontrole předložena zelená karta

 • lze uložit pokutu od 1 500 Kč do 3 000 Kč.

Dalším výrazným postihem pro neplatiče pojistného je úhrada příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů za dobu, po kterou bylo vozidlo provozováno v rozporu se zákonem. Příspěvek bude stanoven podle počtu dnů, během nichž bylo vozidlo provozováno bez povinného ručení. Sazbu příspěvku stanovuje zákon podle kategorie vozidla od 20 Kč do 300 Kč za den.

 • Neprodleně nahlaste událost prostřednictvím webových stránek ČKP elektronickým oznámením poškozeného na https://ic.ckp.cz/hlaseni nebo e-mailem na claims@ckp.cz.
 • Při hlášení uveďte aspoň minimální údaje nutné k registraci škody (tj. datum nehody, místo nehody, SPZ, kategorii a značku/model vozidla viníka, SPZ poškozeného vozidla či identifikaci poškozené věci či majetku, případně škody na zdraví).
 • V případě, že budete posílat oznámení e-mailem, přiložte také sken Záznamu o nehodě či potvrzení od Policie ČR.
 • ČKP po obdržení oznámení škodní událost zaeviduje a následně oznamovatele vyrozumí o dalším postupu.

Způsobů, jak vypovědět povinné ručení, je celá řada. Ať se rozhodnete pro jakýkoli, vždy musíte stávající smlouvu vypovědět písemně s vlastnoručním podpisem.

 1. Výpověď ke konci pojistného období
 2. Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy
 3. Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události
 4. Výpověď dohodou
 5. Změna vlastníka a prodej vozidla
 6. Vyřazení vozidla z evidence vozidel
 7. Změna pojistného

Potřebujete pomoc?

Jsem makléřka, která Vám připraví pojištění na míru. Na trhu s pojištěním se pohybuji již od roku 2012, proto vám nabízím své zkušenosti

Spolupracující pojištovny